MGAH10056R8M-10
MGAH10056R8M-10
MGAH10056R8M-10
lmages are for reference only.
  • Part Number
    MGAH10056R8M-10
  • Manufacturer
    Laird-Signal Integrity Products
  • Description
    1005 INDUCTOR 6.8UH 8.5A
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Nonstandard
  • Delivery Services
6.8 µH Shielded Molded Inductor 8.5 A 18.5mOhm Max Nonstandard
Quick Inquiry
MGAH10056R8M-10
Get the Price Now!
Specifications
Category Inductors, Coils, Chokes - Fixed Inductors -
Manufacturer Laird-Signal Integrity Products
Series MGAH1005
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Molded
Material - Core Metal Composite
Inductance 6.8 µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 8.5 A
Current - Saturation (Isat) 14A
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 18.5mOhm Max
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant -
Ratings -
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.433" L x 0.394" W (11.00mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.201" (5.10mm)