MGJ2D241509BSC
MGJ2D241509BSC
MGJ2D241509BSC
lmages are for reference only.
  • Part Number
    MGJ2D241509BSC
  • Manufacturer
    Murata Power Solutions Inc.
  • Description
    DC/DC 2W TH 24-15/9V 5.4KV SIP
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    7-SIP Module, 5 Leads
  • Delivery Services
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 15V -8.7V 40mA, 80mA 21.6V - 26.4V Input
Quick Inquiry
MGJ2D241509BSC
Get the Price Now!
Specifications
Category Power Supplies - Board Mount - DC DC Converters -
Manufacturer Murata Power Solutions Inc.
Series MGJ2B (2W)
Packaging Tube
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Isolated Module
Number of Outputs 2
Voltage - Input (Min) 21.6V
Voltage - Input (Max) 26.4V
Voltage - Output 1 15V
Voltage - Output 2 -8.7V
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 40mA, 80mA
Power (Watts) 1.548 W
Applications ITE (Commercial), Medical
Features -
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Efficiency 82%
Grade -
Qualification -
Mounting Type Through Hole
Package / Case 7-SIP Module, 5 Leads
Size / Dimension 0.77" L x 0.39" W x 0.49" H (19.5mm x 9.8mm x 12.5mm)
Supplier Device Package -
Control Features -
Approval Agency cURus
Standard Number 60601-1; 62368-1
Base Product Number -
Voltage - Isolation 5.4 kV