MGM3FB130K
MGM3FB130K
MGM3FB130K
lmages are for reference only.
  • Part Number
    MGM3FB130K
  • Manufacturer
    Stackpole Electronics Inc
  • Description
    RES 130K OHM 1% 3W AXIAL
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Axial
  • Delivery Services
130 kOhms ±1% 3W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, High Voltage, Moisture Resistant, Safety Metal Film
Quick Inquiry
MGM3FB130K
Get the Price Now!
Specifications
Category Resistors - Through Hole Resistors -
Manufacturer Stackpole Electronics Inc
Series MGM
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Resistance 130 kOhms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 3W
Composition Metal Film
Features Flame Retardant Coating, High Voltage, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 175°C
Package / Case Axial
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.197" Dia x 0.610" L (5.00mm x 15.50mm)