MHFW31212
MHFW31212
MHFW31212
lmages are for reference only.
  • Part Number
    MHFW31212
  • Manufacturer
    Cosel USA, Inc.
  • Description
    DC DC CONVERTER +/-12V 3.12W
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    8-SIP Module, 6 Leads
  • Delivery Services
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 12V -12V 130mA 4.5V - 18V Input
Quick Inquiry
MHFW31212
Get the Price Now!
Specifications
Category Power Supplies - Board Mount - DC DC Converters -
Manufacturer Cosel USA, Inc.
Series MH
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Isolated Module
Number of Outputs 2
Voltage - Input (Min) 4.5V
Voltage - Input (Max) 18V
Voltage - Output 1 12V
Voltage - Output 2 -12V
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 130mA
Power (Watts) 3.12 W
Applications ITE (Commercial), Medical
Features Adjustable Output, Remote On/Off
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (With Derating)
Efficiency 80.5%
Grade -
Qualification -
Mounting Type Through Hole
Package / Case 8-SIP Module, 6 Leads
Size / Dimension 0.87" L x 0.37" W x 0.47" H (22.0mm x 9.5mm x 12.0mm)
Supplier Device Package -
Control Features Enable, Active Low
Approval Agency CE, cURus, DEMKO
Standard Number 60601-1; 62368-1
Base Product Number -
Voltage - Isolation 4.2 kV