Part Number
MHQ1005P2N0ST
Manufacturer
TDK CorporationDescription
FIXED IND 2NH 1A 50 MOHM SMD
Datasheet
DatasheetPackage
0402 (1006 Metric)
In Stock
15,039 piece(s)
Unit Price
Please Contact Us
Lead Time
Can Ship Immediately
Request for Quotation

MHQ1005P2N0ST
lmages are for reference only.MHQ1005P2N0ST
FIXED IND 2NH 1A 50 MOHM SMD
Datasheet0402 (1006 Metric)
15,039 piece(s)
Please Contact Us
Can Ship Immediately
Request for Quotation
Payment Methods

Delivery Services

2 nH Unshielded Multilayer Inductor 1 A 50mOhm Max 0402 (1006 Metric)
MHQ1005P2N0ST

| Category | Inductors, Coils, Chokes - Fixed Inductors - |
| Manufacturer | TDK Corporation |
| Series | MHQ-P |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Type | Multilayer |
| Material - Core | Ceramic, Non-Magnetic |
| Inductance | 2 nH |
| Tolerance | ±0.3nH |
| Current Rating (Amps) | 1 A |
| Current - Saturation (Isat) | - |
| Shielding | Unshielded |
| DC Resistance (DCR) | 50mOhm Max |
| Q @ Freq | 23 @ 250MHz |
| Frequency - Self Resonant | 8GHz |
| Ratings | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Inductance Frequency - Test | 100 MHz |
| Features | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 0402 (1006 Metric) |
| Supplier Device Package | 0402 (1005 Metric) |
| Size / Dimension | 0.039" L x 0.024" W (1.00mm x 0.60mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.024" (0.60mm) |
| Base Product Number | - |

| Product Attribute | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| Part Number | MHQ1005P2N0ST000 | MHQ1005P2N0STD25 | MHQ1005P2N0BT000 | MHQ1005P2N0BTD25 |
| Manufacturer | TDK Corporation | TDK Corporation | TDK Corporation | TDK Corporation |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant |
| Description | FIXED IND 2NH 1A 50 MOHM SMD | FIXED IND 2NH 1A 50 MOHM SMD | FIXED IND 2NH 1A 50 MOHM SMD | FIXED IND 2NH 1A 50 MOHM SMD |
| Series | TDK Corporation | TDK Corporation | TDK Corporation | TDK Corporation |
| Packaging | Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT) | Tape & Reel (TR) | Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT) | Tape & Reel (TR) |

Recommended Products



















| Delivery Time | In-stock items can be shipped within 24 hours. Some parts will be arranged for delivery within 1-2 days from the date all items arrive at our warehouse. And Orwintech ships order once a day at about 17:00, except Sunday. Once the goods are shipped, the estimated delivery time depends on the shipping methods and Delivery destination. The table below shows are the logistic time for some common countries. |
| Delivery Cost | Use your express account for shipment if you have one. Use our account for the shipment. Refer to the table below for the approximate charges. (Different time frame / countries / package size has different price.) |
| Delivery Method | Global Common Shipment by DHL / UPS / FedEx / TNT / EMS / SF we support. Others more shipping ways, please get in touch with us. |

| Region | Country | Logistic Time(Day) |
| America | United States | 5 |
| Brazil | 7 | |
| Europe | Germany | 5 |
| United Kingdom | 4 | |
| Ltaly | 5 | |
| Oceania | Australia | 6 |
| New Zealand | 5 | |
| Asia | India | 4 |
| Japan | 4 | |
| Middle East | Israel | 6 |

| Shipment charges(KG) | Reference DHL(USD$) |
| 0.00kg-1.00kg | USD$30.00 - USD$60.00 |
| 1.00kg-2.00kg | USD$40.00 - USD$80.00 |
| 2.00kg-3.00kg | USD$50.00 - USD$100 |