MHQ1005P2N0ST
MHQ1005P2N0ST
MHQ1005P2N0ST
lmages are for reference only.
  • Part Number
    MHQ1005P2N0ST
  • Description
    FIXED IND 2NH 1A 50 MOHM SMD
  • Package
    0402 (1006 Metric)
  • Delivery Services
2 nH Unshielded Multilayer Inductor 1 A 50mOhm Max 0402 (1006 Metric)
Quick Inquiry
MHQ1005P2N0ST
Material - Core Ceramic, Non-Magnetic
Inductance 2 nH
Tolerance ±0.3nH
Current Rating (Amps) 1 A
Current - Saturation (Isat) -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 50mOhm Max
Q @ Freq 23 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant 8GHz
Ratings -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100 MHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 0402 (1006 Metric)
Supplier Device Package 0402 (1005 Metric)
Size / Dimension 0.039" L x 0.024" W (1.00mm x 0.60mm)
Height - Seated (Max) 0.024" (0.60mm)
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute MHQ1005P2N0ST000 MHQ1005P2N0STD25 MHQ1005P2N0BT000 MHQ1005P2N0BTD25
Part Number MHQ1005P2N0ST000 MHQ1005P2N0STD25 MHQ1005P2N0BT000 MHQ1005P2N0BTD25
Manufacturer TDK Corporation TDK Corporation TDK Corporation TDK Corporation
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description FIXED IND 2NH 1A 50 MOHM SMD FIXED IND 2NH 1A 50 MOHM SMD FIXED IND 2NH 1A 50 MOHM SMD FIXED IND 2NH 1A 50 MOHM SMD