MHQ1005P9N1JT000
MHQ1005P9N1JT000
MHQ1005P9N1JT000
lmages are for reference only.
  • Part Number
    MHQ1005P9N1JT000
  • Description
    FIXED IND 9.1NH 550MA 170MOHM SM
  • Package
    0402 (1005 Metric)
  • Delivery Services
9.1 nH Unshielded Multilayer Inductor 550 mA 170mOhm Max 0402 (1005 Metric)
Quick Inquiry
MHQ1005P9N1JT000
Series MHQ-P
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
Material - Core Ceramic, Non-Magnetic
Inductance 9.1 nH
Tolerance ±5%
Current Rating (Amps) 550 mA
Current - Saturation (Isat) -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 170mOhm Max
Q @ Freq 23 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant 3.4GHz
Ratings -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100 MHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package 0402 (1005 Metric)
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) 0.024" (0.60mm)