MIC39151-2.5WT
MIC39151-2.5WT
MIC39151-2.5WT
lmages are for reference only.
  • Part Number
    MIC39151-2.5WT
  • Manufacturer
    Microchip Technology
  • Description
    IC REG LINEAR 2.5V 1.5A TO220-5
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    TO-220-5
  • Delivery Services
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.5A TO-220-5
Quick Inquiry
MIC39151-2.5WT
Get the Price Now!
Specifications
Manufacturer Microchip Technology
Series -
Packaging Tube
RoHS Status ROHS3 Compliant
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 16V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.5V @ 1.5A
Current - Output 1.5A
Current - Quiescent (Iq) -
PSRR -
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Operating Temperature -40°C ~ 125°C