MIC5219-2.5BM5
Manufacturer
Micrel Inc.Description
IC REG LINEAR PEAK OUTPUT LDO
Datasheet
DatasheetPackage
SC-74A, SOT-753
Request for Quotation
MIC5219-2.5BM5
lmages are for reference only.MIC5219-2.5BM5
IC REG LINEAR PEAK OUTPUT LDO
DatasheetSC-74A, SOT-753
Request for Quotation
Payment Methods
Delivery Services
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA SOT-23-5
MIC5219-2.5BM5
| Manufacturer | Micrel Inc. |
| Series | - |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Status | RoHS non-compliant |
| Output Configuration | Positive |
| Output Type | Fixed |
| Number of Regulators | 1 |
| Voltage - Input (Max) | 12V |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 2.5V |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Voltage Dropout (Max) | 0.6V @ 500mA |
| Current - Output | 500mA |
| Current - Quiescent (Iq) | 8 µA |
| PSRR | 75dB (120Hz) |
| Control Features | Enable |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SC-74A, SOT-753 |
| Supplier Device Package | SOT-23-5 |
| Base Product Number | - |
| Current - Supply (Max) | - |
| Product Attribute |  |
| Part Number | MIC5219-2.5BM5-TR | MIC5219-2.5BMM | MIC5219-2.5BMM | MIC5219-2.5BMM-TR |
| RoHS Status | RoHS non-compliant | RoHS non-compliant | RoHS non-compliant | RoHS non-compliant |
| Description | IC REG LINEAR 2.5V 500MA SOT23-5 | IC REG LINEAR 2.5V 500MA 8MSOP | IC REG LINEAR 2.5V 500MA 8MSOP | IC REG LINEAR 2.5V 500MA 8MSOP |