MIC5247-1.5BM5
MIC5247-1.5BM5
MIC5247-1.5BM5
lmages are for reference only.
  • Part Number
    MIC5247-1.5BM5
  • Manufacturer
    Micrel Inc.
  • Description
    IC REG LINEAR LO NOISE MICROCAP
  • Package
    SC-74A, SOT-753
  • Delivery Services
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA SOT-23-5
Quick Inquiry
MIC5247-1.5BM5
Get the Price Now!
Specifications
Manufacturer Micrel Inc.
Series -
Packaging Bulk
RoHS Status RoHS non-compliant
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 6V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.5V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.15V @ 150mA
Current - Output 150mA
Current - Quiescent (Iq) 150 µA
PSRR 50dB (1kHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Grade -
Qualification -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SC-74A, SOT-753
Supplier Device Package SOT-23-5
Base Product Number -
Current - Supply (Max) -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute MIC5247-1.5BM5-TR MIC5247-1.5BML-TR MIC5247-1.55BM5-TR MIC5247-1.5YM5
Part Number MIC5247-1.5BM5-TR MIC5247-1.5BML-TR MIC5247-1.55BM5-TR MIC5247-1.5YM5
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology Micrel Inc.
RoHS Status RoHS non-compliant RoHS non-compliant RoHS non-compliant
Description IC REG LINEAR 1.5V 150MA SOT23-5 IC REG LINEAR 1.5V 150MA 6MLF IC REG LIN 1.55V 150MA SOT23-5 IC REG LINEAR 150MA LOW VOLTAGE