MK2PN-S-AC24
MK2PN-S-AC24
MK2PN-S-AC24
lmages are for reference only.
  • Part Number
    MK2PN-S-AC24
  • Description
    RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 24V
  • Delivery Services
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 24VAC Coil Socketable
Quick Inquiry
MK2PN-S-AC24
Mounting Type Socketable
Coil Voltage 24VAC
Contact Form DPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current) 10 A
Switching Voltage 250VAC, 250VDC - Max
Load - Max Switching 2500VA, 280W
Coil Current 88 mA
Coil Type Non Latching
Features Lighted Indicator, Mechanical Indicator, Test Button
Termination Style Plug In, 8 Pin (Octal)
Seal Rating -
Coil Insulation -
Must Operate Voltage 19.2 VAC
Must Release Voltage 7.2 VAC
Operate Time 20 ms
Release Time 20 ms
Operating Temperature -10°C ~ 40°C
Qualification -
Coil Resistance 68 Ohms