MKP2J011001B00KI00
MKP2J011001B00KI00
MKP2J011001B00KI00
lmages are for reference only.
  • Part Number
    MKP2J011001B00KI00
  • Manufacturer
    WIMA
  • Description
    CAP FILM 1000PF 10% 630VDC RAD
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Radial
  • Delivery Services
1000 pF Film Capacitor 250V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Quick Inquiry
MKP2J011001B00KI00
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Film Capacitors -
Manufacturer WIMA
Series MKP 2
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status
Capacitance 1000 pF
Tolerance ±10%
Voltage Rating - AC 250V
Voltage Rating - DC 630V
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Operating Temperature -55°C ~ 100°C
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.283" L x 0.118" W (7.20mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max) 0.295" (7.50mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Applications Automotive; High Frequency, Switching
Ratings AEC-Q200
Features -
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute MKP2J011001B00KI00 MKP2J011001B00KI00 MKP2J011001B00KA00 MKP2J011001B00KC00
Part Number MKP2J011001B00KI00 MKP2J011001B00KI00 MKP2J011001B00KA00 MKP2J011001B00KC00
Manufacturer WIMA WIMA WIMA WIMA
RoHS Status
Description CAP FILM 1000PF 10% 630VDC RAD CAP FILM 1000PF 10% 630VDC RAD MKP 2 1000 PF 630 VDC 3X7.5X7.2 MKP 2 1000 PF 630 VDC 3X7.5X7.2