MKP385E2122AJFP2B0
MKP385E2122AJFP2B0
MKP385E2122AJFP2B0
  • Delivery Services
1200 pF Film Capacitor 700V 2000V (2kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Quick Inquiry
MKP385E2122AJFP2B0
Series MKP385e
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 1200 pF
Tolerance ±5%
Voltage Rating - AC 700V
Voltage Rating - DC 2000V (2kV)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.591" (15.00mm)
Applications Automotive; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT; Snubber
Ratings AEC-Q200
Features High Temperature
ESR (Equivalent Series Resistance) 2.188 Ohms