MKS4D061807I00MSC9
MKS4D061807I00MSC9
MKS4D061807I00MSC9
lmages are for reference only.
  • Part Number
    MKS4D061807I00MSC9
  • Description
    CAP FILM 180UF 20% 100VDC RADIAL
  • Delivery Services
180 µF Film Capacitor 63V 100V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized Radial
Quick Inquiry
MKS4D061807I00MSC9
RoHS Status
Capacitance 180 µF
Tolerance ±20%
Voltage Rating - AC 63V
Voltage Rating - DC 100V
Dielectric Material Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 1.634" L x 1.220" W (41.50mm x 31.00mm)
Height - Seated (Max) 1.811" (46.00mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 1.476" (37.50mm)