MLF1005LR12KT000
MLF1005LR12KT000
MLF1005LR12KT000
lmages are for reference only.
  • Part Number
    MLF1005LR12KT000
  • Manufacturer
    TDK Corporation
  • Description
    FIXED IND 120NH 140MA 590MOHM SM
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    0402 (1005 Metric)
  • Delivery Services
120 nH Shielded Multilayer Inductor 140 mA 590mOhm 0402 (1005 Metric)
Quick Inquiry
MLF1005LR12KT000
Get the Price Now!
Specifications
Category Inductors, Coils, Chokes - Fixed Inductors -
Manufacturer TDK Corporation
Series MLF
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Multilayer
Material - Core Ferrite
Inductance 120 nH
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 140 mA
Current - Saturation (Isat) -
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 590mOhm
Q @ Freq 10 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant 400MHz
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test 25 MHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package 0402 (1005 Metric)
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) 0.022" (0.55mm)