MLG0402P3N2BT000
MLG0402P3N2BT000
MLG0402P3N2BT000
lmages are for reference only.
  • Part Number
    MLG0402P3N2BT000
  • Manufacturer
    TDK Corporation
  • Description
    FIXED IND 3.2NH 180MA 1.1OHM SMD
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    01005 (0402 Metric)
  • Delivery Services
3.2 nH Unshielded Multilayer Inductor 180 mA 1.1Ohm Max 01005 (0402 Metric)
Quick Inquiry
MLG0402P3N2BT000
Get the Price Now!
Specifications
Category Inductors, Coils, Chokes - Fixed Inductors -
Manufacturer TDK Corporation
Series MLG-P
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Multilayer
Material - Core Non-Magnetic
Inductance 3.2 nH
Tolerance ±0.1nH
Current Rating (Amps) 180 mA
Current - Saturation (Isat) -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 1.1Ohm Max
Q @ Freq 8 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant 7GHz
Ratings -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 500 MHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 01005 (0402 Metric)
Supplier Device Package 01005 (0402 Metric)
Size / Dimension 0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Height - Seated (Max) 0.009" (0.22mm)