MLG0603S2N7CT000
MLG0603S2N7CT000
MLG0603S2N7CT000
lmages are for reference only.
  • Part Number
    MLG0603S2N7CT000
  • Manufacturer
    TDK Corporation
  • Description
    FIXED IND 2.7NH 300MA 250MOHM SM
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    0201 (0603 Metric)
  • Delivery Services
2.7 nH Unshielded Multilayer Inductor 300 mA 250mOhm Max 0201 (0603 Metric)
Quick Inquiry
MLG0603S2N7CT000
Get the Price Now!
Specifications
Category Inductors, Coils, Chokes - Fixed Inductors -
Manufacturer TDK Corporation
Series MLG
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Multilayer
Material - Core Ceramic, Non-Magnetic
Inductance 2.7 nH
Tolerance ±0.2nH
Current Rating (Amps) 300 mA
Current - Saturation (Isat) -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 250mOhm Max
Q @ Freq 4 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant 6.5GHz
Ratings -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100 MHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package 0201 (0603 Metric)
Size / Dimension 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max) 0.013" (0.33mm)