MLG0603S56NHT000
MLG0603S56NHT000
MLG0603S56NHT000
lmages are for reference only.
  • Part Number
    MLG0603S56NHT000
  • Manufacturer
    TDK Corporation
  • Description
    FIXED IND 56NH 50MA 3.2 OHM SMD
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    0201 (0603 Metric)
  • Delivery Services
56 nH Unshielded Multilayer Inductor 50 mA 3.2Ohm Max 0201 (0603 Metric)
Quick Inquiry
MLG0603S56NHT000
Get the Price Now!
Specifications
Category Inductors, Coils, Chokes - Fixed Inductors -
Manufacturer TDK Corporation
Series MLG
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Multilayer
Material - Core Ceramic, Non-Magnetic
Inductance 56 nH
Tolerance ±3%
Current Rating (Amps) 50 mA
Current - Saturation (Isat) -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 3.2Ohm Max
Q @ Freq 5 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant 1.2GHz
Ratings -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100 MHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package 0201 (0603 Metric)
Size / Dimension 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max) 0.013" (0.33mm)