MMU01020C1960FB000
MMU01020C1960FB000
MMU01020C1960FB000
  • Delivery Services
196 Ohms ±1% 0.2W, 1/5W Chip Resistor MELF, 0102 Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thin Film
Quick Inquiry
MMU01020C1960FB000
Get the Price Now!
Specifications
Category Resistors - Chip Resistor Surface Mount -
Manufacturer Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Series MMU - Professional
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Resistance 196 Ohms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 0.2W, 1/5W
Composition Thin Film
Features Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Package / Case MELF, 0102
Supplier Device Package 0102
Ratings AEC-Q200
Size / Dimension 0.043" Dia x 0.087" L (1.10mm x 2.20mm)