MP1-3Q-3Q-4LE-30
MP1-3Q-3Q-4LE-30
MP1-3Q-3Q-4LE-30
lmages are for reference only.
  • Part Number
    MP1-3Q-3Q-4LE-30
  • Manufacturer
    ARTESYN / Advanced Energy
  • Description
    AC/DC CNVRTR 2X24V 12V 5V 1200W
  • Delivery Services
Enclosed AC DC Converters 4 Output 24V 24V 12V 5V 85 ~ 264 VAC, 120 ~ 300 VDC Input
Quick Inquiry
MP1-3Q-3Q-4LE-30
Get the Price Now!
Specifications
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board) - AC DC Converters -
Manufacturer ARTESYN / Advanced Energy
Series MP1 (1200W)
Packaging Bulk
RoHS Status
Type Enclosed
Number of Outputs 4
Voltage - Input 85 ~ 264 VAC, 120 ~ 300 VDC
Voltage - Output 1 24V
Voltage - Output 2 24V
Voltage - Output 3 12V
Voltage - Output 4 5V
Voltage - Output 6 -
Current - Output 1 30 A
Current - Output 2 15 A
Current - Output 3 10 A
Applications ITE (Commercial), Medical
Voltage - Isolation -
Efficiency 85%
Operating Temperature -40°C ~ 70°C (With Derating)
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 11.00" L x 8.00" W x 2.50" H (279.4mm x 203.2mm x 63.5mm)
Approval Agency CB, CE, CSA, UL, VDE
Minimum Load Required -
Voltage - Output 5 -
Current - Output 4 10 A
Current - Output 5 -
Power (Watts) 1200W