Part Number
MP3K000L
Manufacturer
VPG Foil ResistorsDescription
MP3K000L 0.05% REELED
Datasheet
DatasheetPackage
1210 (3225 Metric), J-Lead
In Stock
70,144 piece(s)
Unit Price
Please Contact Us
Lead Time
Can Ship Immediately
Request for Quotation

MP3K000L
lmages are for reference only.MP3K000L
MP3K000L 0.05% REELED
Datasheet1210 (3225 Metric), J-Lead
70,144 piece(s)
Please Contact Us
Can Ship Immediately
Request for Quotation
Payment Methods

Delivery Services

3 kOhms ±0.05% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 1210 (3225 Metric), J-Lead Metal Foil
MP3K000L

| Category | Resistors - Chip Resistor Surface Mount - |
| Manufacturer | VPG Foil Resistors |
| Series | MP |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| RoHS Status | |
| Resistance | 3 kOhms |
| Tolerance | ±0.05% |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W |
| Composition | Metal Foil |
| Features | - |
| Temperature Coefficient | ±5ppm/°C |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C |
| Package / Case | 1210 (3225 Metric), J-Lead |
| Supplier Device Package | 2-SMD |
| Ratings | - |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.087" (2.20mm) |
| Number of Terminations | 2 |
| Failure Rate | - |
| Base Product Number | - |


Recommended Products

| Delivery Time | In-stock items can be shipped within 24 hours. Some parts will be arranged for delivery within 1-2 days from the date all items arrive at our warehouse. And Orwintech ships order once a day at about 17:00, except Sunday. Once the goods are shipped, the estimated delivery time depends on the shipping methods and Delivery destination. The table below shows are the logistic time for some common countries. |
| Delivery Cost | Use your express account for shipment if you have one. Use our account for the shipment. Refer to the table below for the approximate charges. (Different time frame / countries / package size has different price.) |
| Delivery Method | Global Common Shipment by DHL / UPS / FedEx / TNT / EMS / SF we support. Others more shipping ways, please get in touch with us. |

| Region | Country | Logistic Time(Day) |
| America | United States | 5 |
| Brazil | 7 | |
| Europe | Germany | 5 |
| United Kingdom | 4 | |
| Ltaly | 5 | |
| Oceania | Australia | 6 |
| New Zealand | 5 | |
| Asia | India | 4 |
| Japan | 4 | |
| Middle East | Israel | 6 |

| Shipment charges(KG) | Reference DHL(USD$) |
| 0.00kg-1.00kg | USD$30.00 - USD$60.00 |
| 1.00kg-2.00kg | USD$40.00 - USD$80.00 |
| 2.00kg-3.00kg | USD$50.00 - USD$100 |