MP825-75.0-1%
Manufacturer
Caddock Electronics Inc.Description
RES 75 OHM 1% 25W TO126
Datasheet
DatasheetPackage
TO-126-2
Request for Quotation
MP825-75.0-1%
lmages are for reference only.MP825-75.0-1%
RES 75 OHM 1% 25W TO126
DatasheetTO-126-2
Request for Quotation
Payment Methods
Delivery Services
75 Ohms ±1% 25W Through Hole Resistor TO-126-2 Moisture Resistant, Non-Inductive Thick Film
MP825-75.0-1%
| Category | Resistors - Through Hole Resistors - |
| Manufacturer | Caddock Electronics Inc. |
| Series | Kool-Pak®MP800 |
| Packaging | Tube |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Resistance | 75 Ohms |
| Tolerance | ±1% |
| Power (Watts) | 25W |
| Composition | Thick Film |
| Features | Moisture Resistant, Non-Inductive |
| Temperature Coefficient | -20/ +50ppm/°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C |
| Package / Case | TO-126-2 |
| Supplier Device Package | TO-126 |
| Size / Dimension | 0.320" L x 0.110" W (8.12mm x 2.79mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.550" (13.97mm) |