Part Number
MSN24VD03-GR
Manufacturer
Delta Electronics/CyntecDescription
DC DC CONVERTER 5.1-20V
Datasheet
DatasheetPackage
44-BLGA Module
In Stock
97,276 piece(s)
Unit Price
Please Contact Us
Lead Time
Can Ship Immediately
Request for Quotation

MSN24VD03-GR
lmages are for reference only.MSN24VD03-GR
DC DC CONVERTER 5.1-20V
Datasheet44-BLGA Module
97,276 piece(s)
Please Contact Us
Can Ship Immediately
Request for Quotation
Payment Methods

Delivery Services

Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 5.1 ~ 20V 3A 5.1V - 24V Input
MSN24VD03-GR

| Category | Power Supplies - Board Mount - DC DC Converters - |
| Manufacturer | Delta Electronics/Cyntec |
| Series | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Type | Non-Isolated PoL Module |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Input (Min) | 5.1V |
| Voltage - Input (Max) | 24V |
| Voltage - Output 1 | 5.1 ~ 20V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Current - Output (Max) | 3A |
| Power (Watts) | - |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Features | Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Efficiency | 94% |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 44-BLGA Module |
| Size / Dimension | 0.37" L x 0.34" W x 0.25" H (9.4mm x 8.6mm x 6.3mm) |
| Supplier Device Package | 44-LGA (9.4x8.6) |
| Control Features | - |
| Approval Agency | - |
| Standard Number | - |
| Base Product Number | MSN24VD03 |
| Voltage - Isolation | - |

| Product Attribute | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| Part Number | MSD15-2412 | MSD15-2415 | MSD15-4812 | MSD15-4815 |
| Manufacturer | Volgen + Furuno | Volgen + Furuno | Volgen + Furuno | Volgen + Furuno |
| RoHS Status | RoHS Compliant | RoHS Compliant | RoHS Compliant | RoHS Compliant |
| Description | DC DC CONVERTER +/-12V 15W | DC DC CONVERTER +/-15V 15W | DC DC CONVERTER +/-12V 15W | DC DC CONVERTER +/-15V 15W |
| Series | Volgen + Furuno | Volgen + Furuno | Volgen + Furuno | Volgen + Furuno |
| Packaging | Tube | Tube | Tube | Tube |

Recommended Products

| Delivery Time | In-stock items can be shipped within 24 hours. Some parts will be arranged for delivery within 1-2 days from the date all items arrive at our warehouse. And Orwintech ships order once a day at about 17:00, except Sunday. Once the goods are shipped, the estimated delivery time depends on the shipping methods and Delivery destination. The table below shows are the logistic time for some common countries. |
| Delivery Cost | Use your express account for shipment if you have one. Use our account for the shipment. Refer to the table below for the approximate charges. (Different time frame / countries / package size has different price.) |
| Delivery Method | Global Common Shipment by DHL / UPS / FedEx / TNT / EMS / SF we support. Others more shipping ways, please get in touch with us. |

| Region | Country | Logistic Time(Day) |
| America | United States | 5 |
| Brazil | 7 | |
| Europe | Germany | 5 |
| United Kingdom | 4 | |
| Ltaly | 5 | |
| Oceania | Australia | 6 |
| New Zealand | 5 | |
| Asia | India | 4 |
| Japan | 4 | |
| Middle East | Israel | 6 |

| Shipment charges(KG) | Reference DHL(USD$) |
| 0.00kg-1.00kg | USD$30.00 - USD$60.00 |
| 1.00kg-2.00kg | USD$40.00 - USD$80.00 |
| 2.00kg-3.00kg | USD$50.00 - USD$100 |