MSS1260H-154KED
MSS1260H-154KED
MSS1260H-154KED
lmages are for reference only.
  • Part Number
    MSS1260H-154KED
  • Manufacturer
    Coilcraft
  • Description
    FIXED INDUCTOR 150UH SMD
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Nonstandard
  • Delivery Services
150 µH Shielded Drum Core Inductor 1.2 A 195mOhm Max Nonstandard
Quick Inquiry
MSS1260H-154KED
Get the Price Now!
Specifications
Category Inductors, Coils, Chokes - Fixed Inductors -
Manufacturer Coilcraft
Series MSS1260H
Packaging Strip
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Drum Core
Material - Core Ferrite
Inductance 150 µH
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 1.2 A
Current - Saturation (Isat) 1.8A
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 195mOhm Max
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant 5.5MHz
Ratings AEC-Q200
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.472" L x 0.472" W (12.00mm x 12.00mm)
Height - Seated (Max) 0.246" (6.25mm)