MT21X224K500EIE
MT21X224K500EIE
MT21X224K500EIE
lmages are for reference only.
  • Part Number
    MT21X224K500EIE
  • Manufacturer
    Prosperity Dielectrics Co. Ltd
  • Description
    CAP CER 0805 X7R 0.22UF 10% 50V
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    0805 (2012 Metric)
  • Delivery Services
0.22 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
Quick Inquiry
MT21X224K500EIE
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Ceramic Capacitors -
Manufacturer Prosperity Dielectrics Co. Ltd
Series MT
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status
Capacitance 0.22 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features -
Ratings AEC-Q200
Applications Automotive
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Thickness (Max) 0.057" (1.45mm)