Part Number
MT53B384M64D4TP-062 XT:C
Manufacturer
Micron Technology Inc.Description
IC DRAM 24GBIT 1.6GHZ FBGA
Datasheet
DatasheetPackage
-
In Stock
41,127 piece(s)
Unit Price
Please Contact Us
Lead Time
Can Ship Immediately
Request for Quotation

MT53B384M64D4TP-062 XT:C
lmages are for reference only.MT53B384M64D4TP-062 XT:C
IC DRAM 24GBIT 1.6GHZ FBGA
Datasheet-
41,127 piece(s)
Please Contact Us
Can Ship Immediately
Request for Quotation
Payment Methods

Delivery Services

SDRAM - Mobile LPDDR4 Memory IC 24Gbit 1.6 GHz
MT53B384M64D4TP-062 XT:C

| Category | Integrated Circuits (ICs) - Memory - Memory |
| Manufacturer | Micron Technology Inc. |
| Series | - |
| Packaging | Tray |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Memory Type | Volatile |
| Memory Format | DRAM |
| Technology | SDRAM - Mobile LPDDR4 |
| Memory Size | 24Gbit |
| Memory Organization | 384M x 64 |
| Memory Interface | - |
| Clock Frequency | 1.6 GHz |
| Write Cycle Time - Word, Page | - |
| Voltage - Supply | 1.1V |
| Operating Temperature | -30°C ~ 105°C (TC) |
| Mounting Type | - |
| Package / Case | - |
| Supplier Device Package | - |
| Base Product Number | MT53B384 |
| Access Time | - |
| Grade | - |
| Qualification | - |

| Product Attribute | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| Part Number | MT53B384M64D4TP-062 XT ES:C | MT53B384M32D2DS-062 AIT:B | MT53B384M32D2DS-062 XT:B | MT53B384M32D2DS-062 XT:B TR |
| Manufacturer | Micron Technology Inc. | Micron Technology Inc. | Micron Technology Inc. | Micron Technology Inc. |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant |
| Description | IC DRAM 24GBIT 1.6GHZ FBGA | IC DRAM 12GBIT 1.6GHZ 200WFBGA | IC DRAM 12GBIT 1.6GHZ 200WFBGA | IC DRAM 12GBIT 1.6GHZ 200WFBGA |
| Series | Micron Technology Inc. | Micron Technology Inc. | Micron Technology Inc. | Micron Technology Inc. |
| Packaging | Tray | Tray | Tray | Tape & Reel (TR) |

Recommended Products



















| Delivery Time | In-stock items can be shipped within 24 hours. Some parts will be arranged for delivery within 1-2 days from the date all items arrive at our warehouse. And Orwintech ships order once a day at about 17:00, except Sunday. Once the goods are shipped, the estimated delivery time depends on the shipping methods and Delivery destination. The table below shows are the logistic time for some common countries. |
| Delivery Cost | Use your express account for shipment if you have one. Use our account for the shipment. Refer to the table below for the approximate charges. (Different time frame / countries / package size has different price.) |
| Delivery Method | Global Common Shipment by DHL / UPS / FedEx / TNT / EMS / SF we support. Others more shipping ways, please get in touch with us. |

| Region | Country | Logistic Time(Day) |
| America | United States | 5 |
| Brazil | 7 | |
| Europe | Germany | 5 |
| United Kingdom | 4 | |
| Ltaly | 5 | |
| Oceania | Australia | 6 |
| New Zealand | 5 | |
| Asia | India | 4 |
| Japan | 4 | |
| Middle East | Israel | 6 |

| Shipment charges(KG) | Reference DHL(USD$) |
| 0.00kg-1.00kg | USD$30.00 - USD$60.00 |
| 1.00kg-2.00kg | USD$40.00 - USD$80.00 |
| 2.00kg-3.00kg | USD$50.00 - USD$100 |