MT58L256L36FS-10
MT58L256L36FS-10
MT58L256L36FS-10
lmages are for reference only.
  • Part Number
    MT58L256L36FS-10
  • Manufacturer
    Micron Technology Inc.
  • Description
    IC SRAM 8MBIT PARALLEL 100TQFP
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    100-LQFP
  • Delivery Services
SRAM - Standard Memory IC 8Mbit Parallel 66 MHz 10 ns 100-TQFP (14x20.1)
Quick Inquiry
MT58L256L36FS-10
Get the Price Now!
Specifications
Category Integrated Circuits (ICs) - Memory - Memory
Manufacturer Micron Technology Inc.
Series SYNCBURST™
Packaging Bulk
RoHS Status RoHS non-compliant
Memory Type Volatile
Memory Format SRAM
Technology SRAM - Standard
Memory Size 8Mbit
Memory Organization 256K x 36
Memory Interface Parallel
Clock Frequency 66 MHz
Write Cycle Time - Word, Page -
Voltage - Supply 3.135V ~ 3.6V
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)