Part Number
MTFDDAK256MAM-1K12
Manufacturer
Micron Technology Inc.Description
SSD 256GB 2.5" MLC SATA III 5V
Datasheet
DatasheetPackage
-
In Stock
84,295 piece(s)
Unit Price
Please Contact Us
Lead Time
Can Ship Immediately
Request for Quotation

MTFDDAK256MAM-1K12
lmages are for reference only.MTFDDAK256MAM-1K12
SSD 256GB 2.5" MLC SATA III 5V
Datasheet-
84,295 piece(s)
Please Contact Us
Can Ship Immediately
Request for Quotation
Payment Methods

Delivery Services

Solid State Drive (SSD) FLASH - NAND (MLC) 256GB SATA III 2.5" 5V
MTFDDAK256MAM-1K12

| Category | Memory - Modules, Cards - Solid State Drives SSDs-Hard Disk Drives HDDs - |
| Manufacturer | Micron Technology Inc. |
| Series | C400 |
| Packaging | Tray |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Memory Size | 256GB |
| Memory Type | Solid State Drive (SSD) FLASH - NAND (MLC) |
| Form Factor | 2.5" |
| Speed - Read | 500MB/s |
| Speed - Write | 260MB/s |
| Voltage - Supply | 5V |
| Type | SATA III |
| Current - Max | - |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Weight | - |
| Size / Dimension | 100.50mm x 69.85mm x 7.00mm |
| Base Product Number | - |

| Product Attribute | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| Part Number | MTFDDAK256MAM-1K1 | MTFDDAK200MAN-1S1AA | MTFDDAK240MAV-1AE12ABYY | MTFDDAK240MBD-2AK12ITYY |
| Manufacturer | Micron Technology Inc. | Micron Technology Inc. | Micron Technology Inc. | Micron Technology Inc. |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant |
| Description | SSD 256GB 2.5" MLC SATA III 5V | SSD 200GB 2.5" MLC SATA III 5V | SSD 240GB 2.5" MLC SATA III 5V | SSD 240GB 2.5" MLC SATA III 3.3V |
| Series | C400 | P400m | M500 | M500IT |
| Packaging | Tray | Tray | Bulk | Bulk |

Recommended Products



















| Delivery Time | In-stock items can be shipped within 24 hours. Some parts will be arranged for delivery within 1-2 days from the date all items arrive at our warehouse. And Orwintech ships order once a day at about 17:00, except Sunday. Once the goods are shipped, the estimated delivery time depends on the shipping methods and Delivery destination. The table below shows are the logistic time for some common countries. |
| Delivery Cost | Use your express account for shipment if you have one. Use our account for the shipment. Refer to the table below for the approximate charges. (Different time frame / countries / package size has different price.) |
| Delivery Method | Global Common Shipment by DHL / UPS / FedEx / TNT / EMS / SF we support. Others more shipping ways, please get in touch with us. |

| Region | Country | Logistic Time(Day) |
| America | United States | 5 |
| Brazil | 7 | |
| Europe | Germany | 5 |
| United Kingdom | 4 | |
| Ltaly | 5 | |
| Oceania | Australia | 6 |
| New Zealand | 5 | |
| Asia | India | 4 |
| Japan | 4 | |
| Middle East | Israel | 6 |

| Shipment charges(KG) | Reference DHL(USD$) |
| 0.00kg-1.00kg | USD$30.00 - USD$60.00 |
| 1.00kg-2.00kg | USD$40.00 - USD$80.00 |
| 2.00kg-3.00kg | USD$50.00 - USD$100 |