MTV1-37PL1-01
MTV1-37PL1-01
MTV1-37PL1-01
lmages are for reference only.
  • Part Number
    MTV1-37PL1-01
  • Manufacturer
    ITT Cannon, LLC
  • Description
    MICRO
  • Delivery Services
Connector Header Through Hole 37 position 0.050" (1.27mm)
Quick Inquiry
MTV1-37PL1-01
Get the Price Now!
Specifications
Category Connectors, Interconnects - Rectangular Connectors - Headers-Male Pins
Manufacturer ITT Cannon, LLC
Series MTV
Packaging Bulk
RoHS Status
Connector Type Plug
Contact Type Male Pin
Pitch - Mating 0.050" (1.27mm)
Number of Positions 37
Number of Rows 1
Row Spacing - Mating -
Number of Positions Loaded All
Style Board to Board
Shrouding Unshrouded
Mounting Type Through Hole
Termination Solder
Fastening Type Push-Pull
Contact Length - Mating -
Contact Length - Post -
Overall Contact Length -
Insulation Height -
Contact Shape Circular
Contact Finish - Mating Gold
Contact Finish Thickness - Mating 5.00µin (0.127µm)
Contact Finish - Post -
Contact Material Copper Alloy
Insulation Material Polyester, Glass Filled
Features -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Ingress Protection -
Material Flammability Rating -
Insulation Color Black
Current Rating (Amps) 3A