MVPS600-1T58
MVPS600-1T58
MVPS600-1T58
lmages are for reference only.
  • Part Number
    MVPS600-1T58
  • Manufacturer
    EOS Power
  • Description
    AC/DC CONVERTER 58V 360W
  • Delivery Services
Enclosed AC DC Converters 1 Output 58V 85 ~ 264 VAC, 120 ~ 390 VDC Input
Quick Inquiry
MVPS600-1T58
Get the Price Now!
Specifications
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board) - AC DC Converters -
Manufacturer EOS Power
Series MVPS600 (600W)
Packaging Bulk
RoHS Status RoHS Compliant
Type Enclosed
Number of Outputs 1
Voltage - Input 85 ~ 264 VAC, 120 ~ 390 VDC
Voltage - Output 1 58V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Output 6 -
Current - Output 1 6.2 A
Current - Output 2 -
Current - Output 3 -
Applications Medical
Voltage - Isolation 4.245 kV
Efficiency 93%
Operating Temperature -40°C ~ 70°C (With Derating)
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 8.50" L x 5.00" W x 1.61" H (216.0mm x 127.0mm x 41.0mm)
Approval Agency CB, CE, cUL, NEMKO, UL
Minimum Load Required No
Voltage - Output 5 -
Current - Output 4 -
Current - Output 5 -
Power (Watts) 360W