MVS0805B470K
MVS0805B470K
MVS0805B470K
lmages are for reference only.
  • Part Number
    MVS0805B470K
  • Manufacturer
    Meritek
  • Description
    MLV CHIP 0805 47V 60A
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    0805 (2012 Metric)
  • Delivery Services
Varistor 2 Circuit Surface Mount 0805 (2012 Metric)
Quick Inquiry
MVS0805B470K
Get the Price Now!
Specifications
Category Circuit Protection - Varistors-MOVs -
Manufacturer Meritek
Series MVS
Packaging Strip
RoHS Status RoHS Compliant
Maximum AC Volts 30 V
Maximum DC Volts 38 V
Varistor Voltage (Min) -
Varistor Voltage (Typ) -
Varistor Voltage (Max) -
Current - Surge -
Energy 0.3J
Number of Circuits 2
Capacitance @ Frequency 280 pF @ 1 kHz
Operating Temperature -50°C ~ 85°C