MW2S820MNN1825A4EF3
MW2S820MNN1825A4EF3
MW2S820MNN1825A4EF3
lmages are for reference only.
  • Part Number
    MW2S820MNN1825A4EF3
  • Manufacturer
    Chinsan (Elite)
  • Description
    CAP ALUM 82UF 20% 420V RADIAL TH
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Radial, Can
  • Delivery Services
82 µF 420 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
MW2S820MNN1825A4EF3
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors -
Manufacturer Chinsan (Elite)
Series MW
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 82 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 420 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Polarization Polar
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 620 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 700.6 mA @ 100 kHz
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max) 1.043" (26.50mm)
Surface Mount Land Size -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Base Product Number -
Impedance 400 mOhms