MXL76125-AQB-R
MXL76125-AQB-R
MXL76125-AQB-R
lmages are for reference only.
  • Part Number
    MXL76125-AQB-R
  • Manufacturer
    MaxLinear, Inc.
  • Description
    IC REG BUCK ADJ 15A 22VQFN
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    22-PowerVFQFN
  • Delivery Services
Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.6V 1 Output 15A 22-PowerVFQFN
Quick Inquiry
MXL76125-AQB-R
Get the Price Now!
Specifications
Manufacturer MaxLinear, Inc.
Series -
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status
Function Step-Down
Output Configuration Positive
Topology Buck
Output Type Adjustable
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 4.5V, 5V
Voltage - Input (Max) 5.5V, 22V
Voltage - Output (Min/Fixed) 0.6V
Voltage - Output (Max) 22V
Current - Output 15A
Frequency - Switching 200kHz ~ 1.25MHz
Synchronous Rectifier Yes
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)