NEVO+600ML-5332-DK000
NEVO+600ML-5332-DK000
NEVO+600ML-5332-DK000
lmages are for reference only.
  • Part Number
    NEVO+600ML-5332-DK000
  • Manufacturer
    Vox Power Ltd.
  • Description
    AC/DC CNVT 2X12V 2X24V 12V 600W
  • Delivery Services
Enclosed AC DC Converters 5 Output 12V 12V 24V 24V 85 ~ 264 VAC, 120 ~ 300 VDC Input
Quick Inquiry
NEVO+600ML-5332-DK000
Get the Price Now!
Specifications
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board) - AC DC Converters -
Manufacturer Vox Power Ltd.
Series NEVO+600ML
Packaging Box
RoHS Status
Type Enclosed
Number of Outputs 5
Voltage - Input 85 ~ 264 VAC, 120 ~ 300 VDC
Voltage - Output 1 12V
Voltage - Output 2 12V
Voltage - Output 3 24V
Voltage - Output 4 24V
Voltage - Output 6 -
Current - Output 1 5 A
Current - Output 2 5 A
Current - Output 3 7.5 A
Applications Medical
Voltage - Isolation 4 kV
Efficiency 86%
Operating Temperature -20°C ~ 70°C
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 5.27" L x 3.06" W x 1.61" H (133.8mm x 77.7mm x 41.0mm)
Approval Agency CB, CE, CSA, UL
Minimum Load Required No
Voltage - Output 5 12V
Current - Output 4 7.5 A
Current - Output 5 15 A
Power (Watts) 600W