NEVO+600SL-3843-DK000
Manufacturer
Vox Power Ltd.Description
AC/DC CNVT 3X24V 48V 24V 600W
Request for Quotation
NEVO+600SL-3843-DK000
lmages are for reference only.NEVO+600SL-3843-DK000
AC/DC CNVT 3X24V 48V 24V 600W
Request for Quotation
Payment Methods
Delivery Services
Enclosed AC DC Converters 5 Output 24V 24V 24V 48V 85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC Input
NEVO+600SL-3843-DK000
| Category | Power Supplies - External/Internal (Off-Board) - AC DC Converters - |
| Manufacturer | Vox Power Ltd. |
| Series | NEVO+600SL |
| Packaging | Box |
| RoHS Status | |
| Type | Enclosed |
| Number of Outputs | 5 |
| Voltage - Input | 85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC |
| Voltage - Output 1 | 24V |
| Voltage - Output 2 | 24V |
| Voltage - Output 3 | 24V |
| Voltage - Output 4 | 48V |
| Voltage - Output 6 | - |
| Current - Output 1 | 7.5 A |
| Current - Output 2 | 3.125 A |
| Current - Output 3 | 3.125 A |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Voltage - Isolation | 4 kV |
| Efficiency | 86% |
| Operating Temperature | -20°C ~ 70°C |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Size / Dimension | 3.06" L x 3.06" W x 1.61" H (77.7mm x 77.7mm x 41.0mm) |
| Approval Agency | CB, CE, CSA, IEC, UL |
| Minimum Load Required | No |
| Voltage - Output 5 | 24V |
| Current - Output 4 | 3.75 A |
| Current - Output 5 | 7.5 A |
| Power (Watts) | 600W |