NGB1200S48K
Manufacturer
SL POWER / Advanced EnergyDescription
AC/DC CONVERTER 48V 1200W
Request for Quotation
NGB1200S48K
lmages are for reference only.NGB1200S48K
AC/DC CONVERTER 48V 1200W
Delivery Services
Enclosed AC DC Converters 1 Output 48V 85 ~ 264 VAC Input
NGB1200S48K
| Category | Power Supplies - External/Internal (Off-Board) - AC DC Converters - |
| Manufacturer | SL POWER / Advanced Energy |
| Series | NGB1200 (1200W) |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Input | 85 ~ 264 VAC |
| Voltage - Output 1 | 48V |
| Voltage - Output 6 | - |
| Current - Output 1 | 25 A |
| Voltage - Isolation | 4.5 kV |
| Efficiency | 90% |
| Operating Temperature | -40°C ~ 70°C (With Derating) |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Size / Dimension | 10.50" L x 3.00" W x 1.60" H (266.7mm x 76.2mm x 40.6mm) |
| Current - Output 5 | - |
| Power (Watts) | 1200W |