Part Number
NGD8205NT4G
Manufacturer
onsemiDescription
IGBT 390V 20A DPAK
Datasheet
DatasheetPackage
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
In Stock
97,926 piece(s)
Unit Price
Please Contact Us
Lead Time
Can Ship Immediately
Request for Quotation

NGD8205NT4G
lmages are for reference only.Payment Methods

Delivery Services

IGBT 390 V 20 A 125 W Surface Mount DPAK
NGD8205NT4G

| Category | Discrete Semiconductor Products - Transistors - IGBTs |
| Manufacturer | onsemi |
| Series | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| RoHS Status | |
| IGBT Type | - |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 390 V |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 20 A |
| Current - Collector Pulsed (Icm) | 50 A |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 1.9V @ 4.5V, 20A |
| Power - Max | 125 W |
| Switching Energy | - |
| Input Type | Logic |
| Gate Charge | - |
| Td (on/off) @ 25°C | -/5µs |
| Test Condition | 300V, 9A, 1kOhm, 5V |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63 |
| Supplier Device Package | DPAK |
| Reverse Recovery Time (trr) | - |
| Base Product Number | NGD8205 |

| Product Attribute | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| Part Number | NGD8205NT4 | NGD8201ANT4G | NGD8201BNT4G | NGD8201NT4 |
| Manufacturer | onsemi | Littelfuse Inc. | Littelfuse Inc. | onsemi |
| RoHS Status | RoHS non-compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | RoHS non-compliant |
| Description | IGBT 390V 20A DPAK | IGBT 440V 20A TO252 | IGBT 430V 15A TO252 | IGBT 440V 20A DPAK |
| Series | - | - | - | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT) | Tape & Reel (TR) | Tape & Reel (TR) |

Recommended Products

| Delivery Time | In-stock items can be shipped within 24 hours. Some parts will be arranged for delivery within 1-2 days from the date all items arrive at our warehouse. And Orwintech ships order once a day at about 17:00, except Sunday. Once the goods are shipped, the estimated delivery time depends on the shipping methods and Delivery destination. The table below shows are the logistic time for some common countries. |
| Delivery Cost | Use your express account for shipment if you have one. Use our account for the shipment. Refer to the table below for the approximate charges. (Different time frame / countries / package size has different price.) |
| Delivery Method | Global Common Shipment by DHL / UPS / FedEx / TNT / EMS / SF we support. Others more shipping ways, please get in touch with us. |

| Region | Country | Logistic Time(Day) |
| America | United States | 5 |
| Brazil | 7 | |
| Europe | Germany | 5 |
| United Kingdom | 4 | |
| Ltaly | 5 | |
| Oceania | Australia | 6 |
| New Zealand | 5 | |
| Asia | India | 4 |
| Japan | 4 | |
| Middle East | Israel | 6 |

| Shipment charges(KG) | Reference DHL(USD$) |
| 0.00kg-1.00kg | USD$30.00 - USD$60.00 |
| 1.00kg-2.00kg | USD$40.00 - USD$80.00 |
| 2.00kg-3.00kg | USD$50.00 - USD$100 |