NMP650-KKEK-00
NMP650-KKEK-00
NMP650-KKEK-00
lmages are for reference only.
  • Part Number
    NMP650-KKEK-00
  • Manufacturer
    MEAN WELL USA Inc.
  • Description
    AC/DC CNVRTR 2X48V 12V 48V 650W
  • Delivery Services
Enclosed AC DC Converters 4 Output 48V 48V 12V 48V 90 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC Input
Quick Inquiry
NMP650-KKEK-00
Get the Price Now!
Specifications
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board) - AC DC Converters -
Manufacturer MEAN WELL USA Inc.
Series NMP (650W)
Packaging Box
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Enclosed
Number of Outputs 4
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1 48V
Voltage - Output 2 48V
Voltage - Output 3 12V
Voltage - Output 4 48V
Voltage - Output 6 -
Current - Output 1 5 A
Current - Output 2 5 A
Current - Output 3 20 A
Applications ITE (Commercial), Medical
Voltage - Isolation 4 kV
Efficiency 88.5%
Operating Temperature -30°C ~ 70°C (With Derating)
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 9.84" L x 3.50" W x 1.61" H (250.0mm x 89.0mm x 41.0mm)
Approval Agency CB, CE, cURus, EAC, TUV
Minimum Load Required -
Voltage - Output 5 -
Current - Output 4 5 A
Current - Output 5 -
Power (Watts) 650W
Standard Number 60601-1; 62368-1
Base Product Number NMP650
Current - Output 6 -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute NMP650-KKEK-01 NMP650-K###-00 NMP650-K##C-00 NMP650-K##E-00
Part Number NMP650-KKEK-01 NMP650-K###-00 NMP650-K##C-00 NMP650-K##E-00
Manufacturer MEAN WELL USA Inc. MEAN WELL USA Inc. MEAN WELL USA Inc. MEAN WELL USA Inc.
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description AC/DC CONVERTER 48V 12V 48V 650W AC/DC CONVERTER 48V 240W AC/DC CONVERTER 48V 5V 420W AC/DC CONVERTER 48V 12V 480W
Series NMP (650W) NMP (650W) NMP (650W) NMP (650W)