NMR100PC
NMR100PC
NMR100PC
lmages are for reference only.
  • Part Number
    NMR100PC
  • Manufacturer
    Murata Power Solutions Inc.
  • Description
    DC DC CONVERTER 5V 1W
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    7-SIP Module, 4 Leads
  • Delivery Services
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 5V 200mA 4.5V - 5.5V Input
Quick Inquiry
NMR100PC
Get the Price Now!
Specifications
Category Power Supplies - Board Mount - DC DC Converters -
Manufacturer Murata Power Solutions Inc.
Series NMR (1W)
Packaging Tube
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Isolated Module
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 4.5V
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output 1 5V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 200mA
Power (Watts) 1 W
Applications ITE (Commercial)
Features SCP
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Efficiency 76.5%
Grade -
Qualification -
Mounting Type Through Hole
Package / Case 7-SIP Module, 4 Leads
Size / Dimension 0.77" L x 0.24" W x 0.39" H (19.5mm x 6.0mm x 10.0mm)
Supplier Device Package -
Control Features -
Approval Agency -
Standard Number -
Base Product Number NMR10
Voltage - Isolation 1 kV