NMTP60CE
Manufacturer
Knowles VoltronicsDescription
CAP FILM TRIM
Request for Quotation
NMTP60CE
lmages are for reference only.NMTP60CE
CAP FILM TRIM
Request for Quotation
Payment Methods
Delivery Services
3 ~ 60pF Trimmer Capacitor 1000 V Side Through Hole
NMTP60CE
| Category | Capacitors - Trimmers-Variable Capacitors - |
| Manufacturer | Knowles Voltronics |
| Series | - |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Capacitance Range | 3 ~ 60pF |
| Adjustment Type | Side |
| Voltage - Rated | 1000 V |
| Dielectric Material | Glass |
| Q @ Freq | - |
| Size / Dimension | 0.310" Dia (7.87mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.160" (29.46mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |