Part Number
NS10165T6R8NNV8
Manufacturer
Taiyo YudenDescription
FIXED IND 6.8UH 5.22A 16.8 MOHM
Datasheet
DatasheetPackage
Nonstandard
In Stock
55,990 piece(s)
Unit Price
Please Contact Us
Lead Time
Can Ship Immediately
Request for Quotation

NS10165T6R8NNV8
lmages are for reference only.NS10165T6R8NNV8
FIXED IND 6.8UH 5.22A 16.8 MOHM
DatasheetNonstandard
55,990 piece(s)
Please Contact Us
Can Ship Immediately
Request for Quotation
Payment Methods

Delivery Services

6.8 µH Shielded Wirewound Inductor 5.22 A 16.8mOhm Max Nonstandard
NS10165T6R8NNV8

| Category | Inductors, Coils, Chokes - Fixed Inductors - |
| Manufacturer | Taiyo Yuden |
| Series | NS |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Type | Wirewound |
| Material - Core | - |
| Inductance | 6.8 µH |
| Tolerance | ±30% |
| Current Rating (Amps) | 5.22 A |
| Current - Saturation (Isat) | 6A |
| Shielding | Shielded |
| DC Resistance (DCR) | 16.8mOhm Max |
| Q @ Freq | - |
| Frequency - Self Resonant | 20.7MHz |
| Ratings | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Inductance Frequency - Test | 100 kHz |
| Features | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | Nonstandard |
| Supplier Device Package | - |
| Size / Dimension | 0.398" L x 0.398" W (10.10mm x 10.10mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.270" (6.85mm) |
| Base Product Number | - |

| Product Attribute | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| Part Number | NS10165T6R8NNA | NS10165T6R8NNVV | NS10145T100MNA | NS10145T100MNV |
| Manufacturer | Taiyo Yuden | Taiyo Yuden | Taiyo Yuden | Taiyo Yuden |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant |
| Description | FIXED IND 6.8UH 5.22A 16.8 MOHM | FIXED IND 6.8UH 5.22A 16.8 MOHM | FIXED IND 10UH 3.77A 30 MOHM SMD | FIXED IND 10UH 3.1A 32.4MOHM SMD |
| Series | Taiyo Yuden | Taiyo Yuden | Taiyo Yuden | Taiyo Yuden |
| Packaging | Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT) | Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT) | Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT) | Tape & Reel (TR) |

Recommended Products



















| Delivery Time | In-stock items can be shipped within 24 hours. Some parts will be arranged for delivery within 1-2 days from the date all items arrive at our warehouse. And Orwintech ships order once a day at about 17:00, except Sunday. Once the goods are shipped, the estimated delivery time depends on the shipping methods and Delivery destination. The table below shows are the logistic time for some common countries. |
| Delivery Cost | Use your express account for shipment if you have one. Use our account for the shipment. Refer to the table below for the approximate charges. (Different time frame / countries / package size has different price.) |
| Delivery Method | Global Common Shipment by DHL / UPS / FedEx / TNT / EMS / SF we support. Others more shipping ways, please get in touch with us. |

| Region | Country | Logistic Time(Day) |
| America | United States | 5 |
| Brazil | 7 | |
| Europe | Germany | 5 |
| United Kingdom | 4 | |
| Ltaly | 5 | |
| Oceania | Australia | 6 |
| New Zealand | 5 | |
| Asia | India | 4 |
| Japan | 4 | |
| Middle East | Israel | 6 |

| Shipment charges(KG) | Reference DHL(USD$) |
| 0.00kg-1.00kg | USD$30.00 - USD$60.00 |
| 1.00kg-2.00kg | USD$40.00 - USD$80.00 |
| 2.00kg-3.00kg | USD$50.00 - USD$100 |