NSCSSNN015PDUNV
NSCSSNN015PDUNV
NSCSSNN015PDUNV
  • Delivery Services
Pressure Sensor ±15PSI (±103.42kPa) Differential 0 mV ~ 155 mV (5V) 4-SIP Module
Quick Inquiry
NSCSSNN015PDUNV
Get the Price Now!
Specifications
Category Sensors, Transducers - Pressure Sensors-Transducers -
Manufacturer Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Series TruStability® NSC
Packaging Bulk
RoHS Status RoHS Compliant
Base Product Number NSCSSNN
Applications Board Mount
Pressure Type Differential
Operating Pressure ±15PSI (±103.42kPa)
Output Type Wheatstone Bridge
Output 0 mV ~ 155 mV (5V)
Accuracy ±0.25%
Voltage - Supply 1.5V ~ 12V
Port Size -
Port Style No Port
Features -
Termination Style PC Pin
Maximum Pressure ±30PSI (±206.84kPa)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C