NX1000300000G
NX1000300000G
NX1000300000G
lmages are for reference only.
  • Part Number
    NX1000300000G
  • Manufacturer
    Amphenol Anytek
  • Description
    NX- 5.0 -10P ORANGE ; TIN-PLATED
  • Delivery Services
10 Position Wire to Board Terminal Block 45° (135°) Angle with Board 0.197" (5.00mm) Through Hole
Quick Inquiry
NX1000300000G
Get the Price Now!
Specifications
Category Connectors, Interconnects - Terminal Blocks - Wire to Board
Manufacturer Amphenol Anytek
Series NX
Packaging Bulk
RoHS Status
Number of Levels 1
Positions Per Level 10
Pitch 0.197" (5.00mm)
Mating Orientation 45° (135°) Angle with Board
Current 7 A
Voltage 300 V
Wire Gauge 16-24 AWG
Mounting Type Through Hole
Wire Termination Screwless - Spring Cage, Tension Clamp
Features Push Button Actuated
Color Orange
Operating Temperature -40°C ~ 115°C