OK1545E-R52
OK1545E-R52
OK1545E-R52
lmages are for reference only.
  • Part Number
    OK1545E-R52
  • Manufacturer
    Ohmite
  • Description
    RES 150K OHM 5% 1/4W AXIAL
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Axial
  • Delivery Services
150 kOhms ±5% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Axial Carbon Film
Quick Inquiry
OK1545E-R52
Get the Price Now!
Specifications
Category Resistors - Through Hole Resistors -
Manufacturer Ohmite
Series Little Rebel® OK
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Resistance 150 kOhms
Tolerance ±5%
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Composition Carbon Film
Features -
Temperature Coefficient -700ppm/°C
Operating Temperature -
Package / Case Axial
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.098" Dia x 0.268" L (2.50mm x 6.80mm)
Height - Seated (Max) -
Number of Terminations 2
Failure Rate -
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Manufacturer Ohmite Ohmite Ohmite Ohmite
RoHS Status RoHS non-compliant RoHS non-compliant
Description RES 10 OHM 10% 1W AXIAL RES 10 OHM 10% 1W AXIAL RES 100 OHM 10% 1W AXIAL RES 1K OHM 10% 1W AXIAL