OL68G5E-R52
OL68G5E-R52
OL68G5E-R52
lmages are for reference only.
  • Part Number
    OL68G5E-R52
  • Manufacturer
    Ohmite
  • Description
    RES 6.8 OHM 5% 1/2W AXIAL
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Axial
  • Delivery Services
6.8 Ohms ±5% 0.5W, 1/2W Through Hole Resistor Axial Carbon Film
Quick Inquiry
OL68G5E-R52
Get the Price Now!
Specifications
Category Resistors - Through Hole Resistors -
Manufacturer Ohmite
Series Little Rebel® OL
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Resistance 6.8 Ohms
Tolerance ±5%
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Composition Carbon Film
Features -
Temperature Coefficient ±350ppm/°C
Operating Temperature -
Package / Case Axial
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.118" Dia x 0.354" L (3.00mm x 9.00mm)
Height - Seated (Max) -
Number of Terminations 2
Failure Rate -
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Manufacturer Ohmite Ohmite Ohmite Ohmite
RoHS Status RoHS non-compliant RoHS non-compliant
Description RES 10 OHM 10% 1W AXIAL RES 10 OHM 10% 1W AXIAL RES 100 OHM 10% 1W AXIAL RES 1K OHM 10% 1W AXIAL