OP0200000000G
Manufacturer
Amphenol AnytekDescription
TERM BLOCK HDR 2POS VERT 5MM
Request for Quotation
OP0200000000G
lmages are for reference only.OP0200000000G
TERM BLOCK HDR 2POS VERT 5MM
Request for Quotation
Payment Methods
Delivery Services
2 Position Terminal Block Header, Male Pins, Unshrouded 0.197" (5.00mm) Vertical Through Hole
OP0200000000G
| Category | Connectors, Interconnects - Terminal Blocks - Headers-Plugs and Sockets |
| Manufacturer | Amphenol Anytek |
| Series | OP |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Status | RoHS non-compliant |
| Base Product Number | OP02 |
| Type | Header, Male Pins, Unshrouded |
| Number of Positions | 2 |
| Positions Per Level | 2 |
| Number of Levels | 1 |
| Pitch | 0.197" (5.00mm) |
| Header Orientation | Vertical |
| Plug Wire Entry | - |
| Termination Style | Solder |
| Mounting Type | Through Hole |
| Current - IEC | 12A |
| Voltage - IEC | 300 V |
| Wire Gauge or Range - AWG | - |
| Wire Gauge or Range - mm² | - |
| Color | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 115°C |
| Contact Mating Finish | Tin |
| Features | - |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Ingress Protection | - |
| Screw Size | - |
| Torque - Screw | - |
| Wire Strip Length | - |
| Contact Material | Brass |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Contact Tail Length | 0.138" (3.50mm) |
| Insulation Height | 0.079" (2.00mm) |
| Current - UL | 15 A |
| Voltage - UL | 300 V |