Part Number
OP37GPZ
Manufacturer
Analog Devices Inc.Description
IC OPAMP GP 1 CIRCUIT 8DIP
Datasheet
DatasheetPackage
8-DIP (0.300", 7.62mm)
In Stock
94,617 piece(s)
Unit Price
Please Contact Us
Lead Time
Can Ship Immediately
Request for Quotation

OP37GPZ
lmages are for reference only.OP37GPZ
IC OPAMP GP 1 CIRCUIT 8DIP
Datasheet8-DIP (0.300", 7.62mm)
94,617 piece(s)
Please Contact Us
Can Ship Immediately
Request for Quotation
Payment Methods

Delivery Services

General Purpose Amplifier 1 Circuit 8-PDIP
OP37GPZ

| Category | Integrated Circuits (ICs) - Linear - Amplifiers |
| Manufacturer | Analog Devices Inc. |
| Series | - |
| Packaging | Tube |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Amplifier Type | General Purpose |
| Number of Circuits | 1 |
| Output Type | - |
| Slew Rate | 17V/µs |
| Gain Bandwidth Product | 63 MHz |
| Current - Input Bias | 15 nA |
| Voltage - Input Offset | 30 µV |
| Current - Supply | - |
| Voltage - Supply Span (Min) | 8 V |
| Voltage - Supply Span (Max) | 36 V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 8-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Supplier Device Package | 8-PDIP |
| Base Product Number | OP37 |
| Current - Output / Channel | - |
| -3db Bandwidth | - |
| Grade | - |
| Qualification | - |

| Product Attribute | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| Part Number | OP37-001C | OP370163SR | OP37AH | OP37AL |
| Manufacturer | Analog Devices Inc. | Analog Devices Inc. | Analog Devices Inc. | Rochester Electronics, LLC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | Not applicable | Not applicable | |
| Description | DIE ON FILM FRAME | 1826-2144//OP37GSR IC | IC OPAMP GP 1 CIRCUIT TO5 | IC OPAMP GP 1 CIRCUIT TO99-8 |
| Series | - | * | - | - |
| Packaging | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk |

Recommended Products












| Delivery Time | In-stock items can be shipped within 24 hours. Some parts will be arranged for delivery within 1-2 days from the date all items arrive at our warehouse. And Orwintech ships order once a day at about 17:00, except Sunday. Once the goods are shipped, the estimated delivery time depends on the shipping methods and Delivery destination. The table below shows are the logistic time for some common countries. |
| Delivery Cost | Use your express account for shipment if you have one. Use our account for the shipment. Refer to the table below for the approximate charges. (Different time frame / countries / package size has different price.) |
| Delivery Method | Global Common Shipment by DHL / UPS / FedEx / TNT / EMS / SF we support. Others more shipping ways, please get in touch with us. |

| Region | Country | Logistic Time(Day) |
| America | United States | 5 |
| Brazil | 7 | |
| Europe | Germany | 5 |
| United Kingdom | 4 | |
| Ltaly | 5 | |
| Oceania | Australia | 6 |
| New Zealand | 5 | |
| Asia | India | 4 |
| Japan | 4 | |
| Middle East | Israel | 6 |

| Shipment charges(KG) | Reference DHL(USD$) |
| 0.00kg-1.00kg | USD$30.00 - USD$60.00 |
| 1.00kg-2.00kg | USD$40.00 - USD$80.00 |
| 2.00kg-3.00kg | USD$50.00 - USD$100 |