OSTV7063150
OSTV7063150
OSTV7063150
lmages are for reference only.
  • Part Number
    OSTV7063150
  • Manufacturer
    On Shore Technology Inc.
  • Description
    TERM BLOCK HDR 6POS VERT 3.81MM
  • Delivery Services
6 Position Terminal Block Header, Female Sockets 0.150" (3.81mm) Vertical Solder
Quick Inquiry
OSTV7063150
Get the Price Now!
Specifications
Category Connectors, Interconnects - Terminal Blocks - Headers-Plugs and Sockets
Manufacturer On Shore Technology Inc.
Series OSTV7
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Base Product Number OSTV706
Type Header, Female Sockets
Number of Positions 6
Positions Per Level 6
Number of Levels 1
Pitch 0.150" (3.81mm)
Header Orientation Vertical
Plug Wire Entry -
Termination Style -
Mounting Type Solder
Current - IEC -
Voltage - IEC -
Wire Gauge or Range - AWG -
Wire Gauge or Range - mm² -
Color -
Operating Temperature -30°C ~ 105°C
Contact Mating Finish -
Features -
Material Flammability Rating -
Ingress Protection -
Screw Size -
Torque - Screw -
Wire Strip Length -
Contact Material -
Housing Material Thermoplastic
Contact Tail Length 0.134" (3.40mm)
Insulation Height 0.134" (3.40mm)
Current - UL -
Voltage - UL 300 V