P0402Y4002BNPA
P0402Y4002BNPA
P0402Y4002BNPA
lmages are for reference only.
  • Part Number
    P0402Y4002BNPA
  • Manufacturer
    Vishay Sfernice
  • Description
    P 0402 Y 4002 B N PT100 E2
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    0402 (1005 Metric)
  • Delivery Services
40 kOhms ±0.1% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Anti-Sulfur Thin Film
Quick Inquiry
P0402Y4002BNPA
Get the Price Now!
Specifications
Category Resistors - Chip Resistor Surface Mount -
Manufacturer Vishay Sfernice
Series P
Packaging Bulk
RoHS Status
Resistance 40 kOhms
Tolerance ±0.1%
Power (Watts) 0.063W, 1/16W
Composition Thin Film
Features Anti-Sulfur
Temperature Coefficient ±10ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package 0402
Ratings -
Size / Dimension 0.039" L x 0.024" W (1.00mm x 0.60mm)
Height - Seated (Max) 0.025" (0.63mm)