P0402Y9092BNTA
P0402Y9092BNTA
P0402Y9092BNTA
lmages are for reference only.
  • Part Number
    P0402Y9092BNTA
  • Manufacturer
    Vishay Sfernice
  • Description
    P 0402 Y 9092 B N TR100
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    0402 (1005 Metric)
  • Delivery Services
90.9 kOhms ±0.1% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant, Pulse Withstanding Thin Film
Quick Inquiry
P0402Y9092BNTA
Get the Price Now!
Specifications
Category Resistors - Chip Resistor Surface Mount -
Manufacturer Vishay Sfernice
Series P
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Resistance 90.9 kOhms
Tolerance ±0.1%
Power (Watts) 0.063W, 1/16W
Composition Thin Film
Features Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient ±10ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package 0402
Ratings -
Size / Dimension 0.039" L x 0.024" W (1.00mm x 0.60mm)
Height - Seated (Max) 0.025" (0.63mm)