P1206H3010FBTA
Manufacturer
Vishay SferniceDescription
P 1206 H 3010 F B TR100
Datasheet
DatasheetPackage
1206 (3216 Metric)
Request for Quotation
P1206H3010FBTA
lmages are for reference only.P1206H3010FBTA
P 1206 H 3010 F B TR100
Datasheet1206 (3216 Metric)
Request for Quotation
Payment Methods
Delivery Services
301 Ohms ±1% 0.333W, 1/3W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant, Pulse Withstanding Thin Film
P1206H3010FBTA
| Category | Resistors - Chip Resistor Surface Mount - |
| Manufacturer | Vishay Sfernice |
| Series | P |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| RoHS Status | RoHS non-compliant |
| Resistance | 301 Ohms |
| Tolerance | ±1% |
| Power (Watts) | 0.333W, 1/3W |
| Composition | Thin Film |
| Features | Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant, Pulse Withstanding |
| Temperature Coefficient | ±50ppm/°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) |
| Supplier Device Package | 1206 |
| Ratings | - |
| Size / Dimension | 0.120" L x 0.063" W (3.06mm x 1.60mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.025" (0.63mm) |